- sprzęt/pracownie
- Pracownia Hodowli Danio Pręgowanego
Pracownia Hodowli Danio Pręgowanego
Pracownia Hodowli Danio Pręgowanego (z ang. Zebrafish Core Facility-ZCF) została utworzona w 2012 r. w celu implementacji nowego modelu kręgowców do badań prowadzonych w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK). ZCF jest licencjonowanym ośrodkiem hodowlanym oraz badawczym z nadanymi mu właściwymi uprawnieniami (nr rejestru PL14656251- nadany przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie, oraz nr rejestru 064 i 051- nadane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Nasza Pracownia jako pierwsza w Polsce dołączyła również do prestiżowego Stowarzyszenia EuFishBioMed (European Society for Fish Models in Biology and Medicine).
Danio pręgowany (Danio rerio) to mała, tropikalna ryba słodkowodna pochodząca głównie z rejonów Indii. Dzięki dużemu podobieństwu genetycznemu do ludzi, bardzo krótkiemu cyklowi reprodukcji oraz formowaniu przezroczystych zarodków, danio pręgowany jest doskonałym modelem wykorzystywanym w badaniach biomedycznych. Ponadto, dostęp do eksperymentalnych manipulacji, bogaty zbiór zmutowanych oraz transgenicznych linii, a także niskie koszty utrzymania sprawiają, iż ryba ta jest atrakcyjną alternatywą dla modeli ssaczych i z powodzeniem może być wykorzystywana w myśl zasad „3Z” (zastąpienie, zmniejszenie i złagodzenie, z ang. “3R” principles: replacement, reduction and refinement). W skład naszej kolekcji wchodzą nie tylko linie typu dzikiego, ale również zmodyfikowane genetycznie tj. linie transgeniczne i mutanty. Te ostatnie zostały stworzone za pomocą metod opartych na inżynierii endonukleaz, takich jak TALEN (z ang. Transcription Activator-Like Effector Nucleases)oraz CRISPR/Cas9 (z ang.Clustered Regulatory Interspaced Short Palindromic Repeats). Wśród kolekcji ZCF występująlinie, które ekspresjonują zmodyfikowane geny biorące udział w wielu ważnych procesach, np. mitochondrialnych, rozwoju serca, zaburzeń neurodegeneracyjnych, czy szlaku sygnałowym mTOR. Grupy badawcze MIBMiK wykorzystują model danio pręgowany w innowacyjnych projektach dotyczących genetyki, biologii rozwoju oraz mechanizmów molekularnych chorób człowieka. Pracownia ZCF oferuje usługę nie tylko dla badaczy MIBMiK, ale również dla naukowców zewnętrznych, w tym grup badawczych z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Biologii Doświadczalnej Nenckiego w Warszawie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutu Przemysłu Organicznego w Pszczynie. Ponadto, ze względu na naszą międzynarodową reputację i współpracę naukową, eksportujemy nasze linie do europejskich i amerykańskich instytutów naukowych.
Utrzymanie tak dużej liczby ryb nie byłoby możliwe bez odpowiedniej infrastruktury. Nasza kolonia hodowana jest obecnie w ośmiu niezależnych, zautomatyzowanych systemach akwakultury, na które składa się 1210 zbiorników. Ponadto, ZCF oferuje w pełni wyposażone laboratorium przeznaczone do pracy z zarodkami danio pręgowanego, w którym znajdują się m.in. inkubatory, mikroskopy i systemy do mikroiniekcji. Użytkownicy ZCF mają także do dyspozycji laboratorium zajmujące się testowaniem behawioralnym, które wyposażone jest w zautomatyzowane systemy służące obserwacji i śledzeniu zachowań zarówno larw, jak i dorosłych osobników danio pręgowanego. Pracownia ZCF standardowo wykonuje również bankowanie nasienia oraz technikę zapłodnienia in vitro, by zagwarantować stabilne i bezpieczne utrzymanie unikatowych linii genetycznych. Diagnostyka i opieka zdrowotna naszej hodowli monitorowana jest przez wykwalifikowany personel ZCF, instytutowego weterynarza, oraz zewnętrzne laboratorium diagnostyczne specjalizujące się w detekcji chorób gatunku Danio rerio, co pozwala nam stale kontrolować stan zdrowia ryb i utrzymywać najwyższe standardy dobrostanu zwierząt.
Zgodnie z przepisami prawa (ustawa z dnia 15 stycznia 2015r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych), naukowcy MIBMiK używający danio do celów badawczych, zobowiązani są posiadać odpowiednie kwalifikacje do pracy z tym modelem zwierzęcym. Ponadto, wszystkie działania badawcze oraz hodowlane w Pracowni ZCF prowadzone są zgodnie z podstawowymi zasadami etycznymi (ustawa z dnia 15 stycznia 2015r., europejskie/międzynarodowe wytyczne dotyczące dobrostanu zwierząt, w tym dyrektywa 2010/63/UE w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych, jak również instrukcje prestiżowej Federacji Europejskich Stowarzyszeń Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych [FELASA]).
W celach naukowych, zapraszamy do kontaktu z ZCF: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących dobrostanu zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach w MIBMiK, lub w przypadku zauważenia nieprawidłowości związanych z wykorzystywaniem zwierząt w procedurach, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..